NOI PERFORMANȚE REMARCABILE

0
3256

Atleta Marina Baboi a câștigat tot ce se putea la Campionatul Naţional de atletism seniori şi tineret, competiție care a avut loc în zilele de 4 și 5 iunie, la Cluj Napoca. După ce vineri, în prima zi a competiţiei, a cucerit ambele titluri naţionale puse în joc la 100 de metri, atelta din Buzău a repetat performanţa a doua zi, când a devenit dublă campioană naţională şi la proba de 200 de metri. Pentru cea mai rapidă sportivă din România, a fost şi un concurs mai special, trecându-şi în palmares, cu această ocazie, podiumurile 200, respectiv 201, în cariera sa. Pentru al cincilea an la rând, sprintera din Buzău și-a sărbătorit ziua de naștere departe de casă, la Cluj Napoca. Vineri, 4 iunie, Marina Baboi a împlinit frumoasa vârstă de 22 de ani. Peste două săptămâni, sportiva legitimată la SCM Gloria Buzău se va reîntoarce la Cluj Napoca, pentru a reprezenta România la Cupa Europei.