MEDALIE PREȚIOASĂ PENTRU MARINA BABOI

0
2854
Sursa foto: Arhivă

Încă o performanță extraordinară pentru sprintera buzoiană Marina Baboi. În weekend, ea a ocupat locul al treilea în proba de 60 m din cadrul reuniunii internaționale ”Meeting de l’Eure”, desfășurată în localitatea franceză Val-de-Reuil, în apropiere de Rouen. Marina Baboi, atletă legitimată la SCM Gloria Buzău, a concurat în proba de 60 metri plat, alături de nume sonore ale atletismului mondial, și a reușit o performanță remarcabilă. După ce a câștigat una dintre semifinale, buzoianca, lidera sprintului românesc, a fost la înălțime și în finala competiției, unde a câștigat medalia de bronz! Madalia este cu atât mai prețioasă cu cât a fost obținută în compania celor mai rapide atlete din lume. Pentru Marina Baboi urmează încă două competiții extrem de importante: Campionatele Balcanice de seniori, Istanbul, 20 februarie 2021, respectiv Campionatele Europene de seniori, găzduite de Polonia în luna martie, 2021.