MARINA, DIN NOU STRĂLUCITOARE

0
2355

Buzoianca Marina Baboi a încheiat în forță participarea la cea de-a 65-a ediție a Internaționalelor României de atletism seniori, cea mai prestigioasă competiție atletică din țara noastră, organizată, sâmbătă și duminică, pe „Cluj Arena”. După titlul cucerit în prima seară, în proba ei favorită, Marina a revenit pe pistă ieri seară, pentru a doua cursă din program, finala de la 200 de metri. A fost o cursă extrem de puternică, în care sprintera buzoiană le-a avut de înfruntat pe rivalele locale Camelia Gal și Andrea Miklos. Depășită de prima, Marina a încheiat proba cu timpul de 24,02 s, cu 48 de sutimi înaintea lui Miklos, care a rămas cu „bronzul”. Palmaresul Marinei la Internaționalele României de seniori cuprinde acum 7 titluri de campioană și două medalii de argint. Următoarea competiție la care Marina Baboi va lua startul va avea loc tot pe “Cluj Arena”, pe 3-4 septembrie, Campionatele Naționale de seniori și tineret.