ATLETA MARINA BABOI, ARGINT LA CUPA ROMÂNIEI

0
2134

După aproape șase luni de pauză, atleta Marina Andreea Baboi a revenit pe pista de alergare, într-o competiție oficială. Sportiva legitimată la SCM Gloria Buzău a participat la Cupa României Open, organizată weekend-ul trecut, pe stadionul „Iolanda Balaș Soter” din Capitală. Buzoianca a urcat pe podium, după ce s-a clasat a doua în cursa de 200 m, obținând medalia de argint, cu timpul de 24.06. Următoarea competiție pentru sportiva din Buzău va fi spre finalul lunii. În perioada 22-23 august, Marina Baboi va participa la Internaționalele României, pe Cluj Arena. Locul 2 obținut de Marina Baboi în cursa de 200 de metri din cadrul Cupei României n-a fost singura medalie buzoiană din concurs. Un „argint” a fost cucerit și de Marius Bîra, de la Liceul cu Program Sportiv, la aruncarea greutății, cu un rezultat de 14,82 m.