EURO 2016: ROMÂNIA-DANEMARCA 17-21, TRICOLORELE RATEAZĂ SEMIFINALELE

0
1266

După un parcurs de excepţie la Campionatul European de Handbal feminin din Suedia, elevele lui Ambros Martin au pierdut aseară la Helsingborg ultimul meci din Grupa a 2-a principală, în faţa danezelor care au blocat fără mari probleme multe din acţiunile de atac ale româncelor. După un debut de partidă promiţător, când România a reuşit să conducă timp de 20 de minute cu un gol avans până la scorul de 9-8, danezele s-au concentrat mai bine şi au început să-şi lase în urmă adversarele, ajungând chiar la o diferenţă de 6 goluri, 13-19, în minutul 46. În cele din urmă, Danemarca s-a calificat în semifinale , iar România care ar fi avut nevoie cel puţin de un egal pentru accederea în penultimul act, rămâne acum în luptă pentru locurile 5-6.