DOI BUZOIENI SUNT PRINTRE SPORTIVII CARE VOR REPREZENTA ROMÂNIA, LA J.O. DE LA RIO

0
1706

Autor: Leonard Bunilă

        Se apropie cu pași repezi startul ediției 2016 a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, eveniment care va avea loc în perioada 5-21 august. România va participa pentru a 20-a oară la Jocurile Olimpice, urmând a avea reprezentanţi la 15 discipline sportive. 97 de sportivi şi 7 rezerve vor urca în avionul de Rio, aceasta fiind cea mai redusă delegaţie a României la Jocurile Olimpice din 1988 încoace. Printre sportivii care vor concura la Jocurile Olimpice sub culorile României sunt și doi buzoieni: tenismenul Ovidiu Ionescu, sportiv legitimat la CSM Buzău, dar care evoluează în prima ligă germană, și maratonistul Nicolae Soare, atlet care și-a făcut junioratul la LPS Buzău dar care acum este legitimat la CS Știința Bacău.

     Iată lista cu cei 97 de sportivi, plus cele 7 rezerve, care ne vor reprezenta la Jocurile Olimpice de Vară de la Rio:

lot olimpic romania ATLETISM (24): Elena Cîrlan, Paula Todoran, Marius Ionescu, Nicolae Soare (maraton), Andreea Arsine, Claudia Ştef, Ana Rodean (20 km marş), Marius Cocioran, Narcis Mihăilă (50 km marş), Alina Rotaru (săritură în lungime), Elena Panţuroiu, Cristina Bujin, Marian Oprea (triplusalt), Claudia Bobocea, Florina Pierdevară (800 m), Bianca Razor (400 m), Andrei Gag, Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole); Sanda Belgyan, Ana-Maria Ioniţă, Andrea Miklós, Adelina Pastor (ştafeta 4×400 m), Mihai Donișan (săritură în înălţime);

nicolae soareBOX (1):  Mihai Nistor (+91 kg);

CANOTAJ (18): Constantin Adam, Vlad Aicoboae, Marius Cozmiuc, Toader Gonţaru (patru rame fără cârmaci), George Palamariu, Cristi Pîrghie (două rame fără cârmaci), Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereş, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea, Irina Dorneanu (8+1), Elena Târlea, Laura Oprea (două rame fără cârmaci), Ionela Lehaci, Gianina Beleagă (dublu vâsle);

CICLISM (1): Serghei Ţvetcov;

GIMNASTICĂ (4): Marian Drăgulescu, Andrei Muntean şi Cătălina Ponor (gimnastică artistică), Ana Luiza Filiorianu (gimnastică ritmică);

HALTERE (4): Andreea Aanei (+75 kg), Florina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg), Gabriel Sâncrăian (85 kg);

HANDBAL FEMININ (14): Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Valentina Ardean-Elisei, Ana-Maria Tănăsie, Laura Chiper, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Gabriella Szücs, Patricia Vizitiu, Melinda Geiger, Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Oana Manea, Florina Chintoan;

ÎNOT (6): Robert Glinţă (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, ştafetă 4×100 m liber), Marius Radu (100 m liber, ştafetă 4×100 m liber), Alin Coste (ştafetă 4×100 m liber), Daniel Macovei (ştafetă 4×100 m liber), Ana Iulia Dascăl (100 m liber);

JUDO (4): Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chiţu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg), Daniel Natea (+100 kg);

LUPTE (5): Alin Ciurariu (98 kg), Ion Panait (66 kg), Emilia Vuc (48 kg) – greco-romane, Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

SCRIMĂ (5): Mălina Călugăreanu (floretă), Tiberiu Dolniceanu (sabie), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (spadă);

TENIS DE MASĂ (5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean (simplu şi echipe), Bernadette Szöcs (echipe), Adrian Crisan şi Ovidiu Ionescu (simplu); 

lot tenis de masaTENIS (6): Irina Begu, Monica Niculescu (simplu şi dublu), Horia Tecău şi Florin Mergea (dublu), Andreea Mitu şi Raluca Olaru (dublu);

TIR SPORTIV (1): Alin Moldoveanu (puşcă aer comprimat, 10 m);

REZERVE: Iuliana Popa (canotaj, 8+1), Larisa Iordache (gimnastică artistică), Loredana Dinu (spadă, echipe), Denisa Dedu şi Mădălina Zamfirescu (handbal), iar Alexandru Croitoru şi Loredana Ohâi vor face deplasarea în calitate de parteneri de antrenament la judo.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here