CAMPIOANA ROMÂNIEI LA HANDBAL FEMININ, CSM BUCUREŞTI S-A CALIFICAT ÎN SEMIFINALELE LIGII CAMPIONILOR

0
1564

Autor: Newss.ro

Victorie la limită, 29-28, a campioanei României în fața echipei Rostov Don, din Rusia. Cea mai bună marcatoare pentru CSM Bucureşti, în acest meci, a fost brazilianca Ana Paula Rodrigues care a înscris 7 goluri. Ea a fost urmată de Isabelle Gullden, cu 6 reuşite. De la Rostov Don s-a evidenţiat Ekaterina Ilina cu 8 goluri.

În partida tur care a avut loc în România, handbalistele antrenate de danezul Kim Rasmussen au învins, tot la limită, cu 26-25. CSM Bucureşti a început în forţă meciul din Rusia şi conducea cu o diferenţă de patru goluri, după numai 10 minute de joc. În repriza secundă, tot româncele s-au aflat la conducerea jocului şi au menţinut în mod constant diferenţa de 7 goluri, până în ultimele 15 minute când, handbalistele din Rusia au dat semen de revenire. Totuși a fost mult prea târziu pentru ele, finalul partidei fiind în favoarea CSM Bucureşti. Handbalistele noastre vor disputa Final Four-ul de la Budapesta pe 7-8 mai.