REZULTAT DE SENZAȚIE

0
531

Rezultat surpriză, ieri, în Sala Sporturilor din Buzău, în partida dintre SCM Gloria Buzău și SCM Râmnicu Vâlcea, restantă din etapa a 10-a din Liga Națională de handbal feminin. Buzoiencele pregătite de Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie au reușit o prestație de senzație în fața campioanei României și au remizat, 26-26. Gazdele nu s-au lăsat intimidate de cele trei vicecampioane mondiale ale Spaniei și de internaționalele țării noastre, din echipa vâlceană, pe care le-au condus în două rânduri pe parcursul primei reprize.

Jucătoarele campioanei României au intrat totuși în avantaj la pauză, 14-12. Râmnicu Vâlcea s-a distanțat la 16-12, în minutul 33, dar a urmat o revenire incredibilă a echipei buzoiene. Finalul partidei a fost dramatic, SCM Gloria Buzău egalând la 26-26, dar ratând ultimul atac în superioritate numerică, cu zece secunde înainte de final. A fost, totuși, o remiză de aur în fața campioanei României, SCM Gloria Buzău urmând să joace mâine, de la ora 17.00, pe teren propriu cu CSM Slatina.