SIMONA HALEP, ÎN SFERTURI, LA DUBAI

0
809

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai, după ce s-a impus cu 6-3, 7-5 în fața  ucrainencei Lesia Ţurenko.

Debutul meciului a fost unul echilibrat, dar Halep a reuşit un break la 2-2 şi apoi s-a desprins la 5-2, dar nu a reuşit să încheie setul. Ţurenko a făcut un break, însă Simona Halep a luat primul set cu 5-3, pe serviciul adversarei. Ţurenko a început mai bine actul secund şi a condus cu 2-0. Halep a revenit şi a reuşit să ia trei ghemuri la rând, iar cele două jucătoare a mers cu serviciul până la 4-4. Ucraineanca a făcut break şi a servit pentru set, dar Halep a câştigat contra serviciului (5-5), iar apoi nu a mai pierdut niciun punct până la final, impunându-se cu 7-5.

Simona Halep, campioană la Dubai în 2015, şi-a asigurat un cec de 59.960 dolari şi 190 de puncte WTA.

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre elveţiancă Belinda Bencic şi belarusa Arina Sabalenka, numărul opt pe lista capilor de serie.