SIMONA HALEP ÎNVINSĂ DE SERENA WILLIAMS

0
836

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă  astăzi de  Serena Williams la Melbourne, în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Cea de-a 17-a întâlnire dintre Halep și  Williams a fost câștigată de actualul numărul 16 WTA, în trei seturi cu 1-6, 6-4, 4-6.

Simona Halep a câștigat primul game al meciului, pe serviciul Serenei. Apoi, Williams a câștigat pe rând, cu ușurință, în 20 de minute, toate cele 6 game-uri care au urmat. Așadar, primul set a fost câștigat de Serena Williams cu scorul de 1-6.

În setul al doilea, Simona și-a revenit, a jucat mult mai bine și a câștigat cu 6 -4. Jocul în setul al treilea a fost mai echilibrat, însă a fost câștigat, în cele din urmă,  de Serena, cu 4 la 6.

În setul al treilea, jocul a fost echilibrat, dar câștigat, până la urmă de Serena,cu 4-6.