Victorie importantă pentru SCM Gloria Buzău

0
974

Formația de handbal feminin SCM Gloria Buzău a obținut un succes clar în confruntarea cu CSM Galați, în primul meci pe teren propriu în acest an. În urma acestei victorii, echipa din Buzău a urcat pe poziția a 6-a a clasamentului Ligii Florilor, cu 16 puncte.

Partida contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin a avut un început foarte echilibrat, cu echipa din Galați în prim-plan. Handbalistele de la SCM Gloria Buzău au reușit să treacă în avantaj de abia în minutul 22, iar, la pauză, elevele lui Muși au intrat la cabine cu două goluri diferență, scor 10-8. Că și în jocurile precedente, gălățencele au avut probleme în apărare, lucru care a fost speculat de buzoience în partea a doua a meciului. În final, echipa buzoiană s-a impus în fața grupării CSM Galați cu scorul de 23-18.

După acest succes lejer, SCM Gloria Buzău a urcat pe locul 6, iar etapa următoare va înfrunta echipa Dunărea Brăila, un adversar, teoretic, mai puternic decât CSM Galați.