Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Cehia după un gol primit în ultima secundă de joc

0
1025

Tricolorele au pierdut dramatic, după ce au condus timp de 55 de minute. În minutul 53, România avea avantaj de trei goluri, 25-22, dar a primit patru goluri la rând (25-26), a reușit să egaleze la 26 și la 27, dar a încasat gol la ultima fază a meciului, la care Cehia a atacat cu opt jucătoare (a scos portarul), iar România s-a apărat cu 5 jucătoare de câmp (Ardean-Elisei era eliminată).

România, medaliată cu bronz la ediția trecută a Campionatului Mondial, a avut meciul în mână, a condus la cinci goluri în prima repriză, 14-9 și 15-10 (min. 24), iar la pauză diferența a fost de trei goluri, 17-14. În min. 40 s-a restabilit egalitatea, 20-20, dar echipa antrenată de Ambros Martin a punctat de trei ori la rând, a condus cu 23-20 și 25-22, însă finalul a fost catastrofal, Hrbkova marcând golul victoriei Cehiei.

Unul dintre motivele acestui eșec a fost faptul că româncele au încasat nu mai puțin de 11 eliminări de două minute, față de doar 3 ale adversarelor. România a ratat două aruncări de la 7 metri (Neagu, Udriștioiu), față de doar una Cehia.

Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 13 goluri, dar restul echipei a contribuit prea puțin. Au mai înscris Melinda Geiger 4 goluri, Eliza Buceschi 3, Aneta Udriștioiu 2, Crina Pintea 2, Ana-Maria Dragut 2, Valentina Ardean-Elisei 1. Denisa Dedu a apărat 2 mingi, iar Yulyia Dumanska 5.

Pentru Cehia au înscris Marketa Jerabkova 7 goluri, Iveta Luzumova 6, Veronika Mala 5, Helena Rysankova 5, Michaela Hrbkova 3, Dominika Zachova 1, Petra Manakova 1. Petra Kudlackova a reușit să pareze 8 mingi (33%), iar Lucie Satrapova 1.
La meci au asistat 1.003 spectatori, arbitri au fost germanii Robert Schulze și Tobias Tonnies.

Sursa: Agerpres.ro