FCSB a trecut pe primul loc în Liga 1

0
1217

FCSB a trecut pe primul loc în Liga 1 după o victorie extrem de concludentă: 5-2 pe terenul Craiovei, echipa cu care se lupta pentru șefia clasamentului. In schimb, CFR Cluj a facut un nou pas greșit pe teren propriu, 0-0 cu Gaz Metan.

Roş-albaştrii au avut nevoie de 44 de secunde pentru a deschide scorul la Severin. Harlem Gnohere (se citeste Gnoere) a înscris cu un șut din prima, din pasa căpitanului Florin Tănase. Gazdele nu şi-au revenit din şoc şi au mai încasat un gol. Momcilovic (se citeste Momcilovici) l-a depăşit pe Martic (se citeste Martici) şi i-a centrat perfect lui Teixeira (se citeste Tecşeira), care a stabilit scorul pauzei: 0-2. În partea secundă, Tănase îşi putea trece în cont şi al doilea assist, dacă Enache nu rata din poziţie ideală. La următorul atac, tânărul de 22 de ani nu a mai pasat şi şi-a trecut numele printre marcatori. În urmãtoarele 9 minute s-au mai înscris 3 goluri. Larie a deviat mingea în propria poartă şi a fost imitat de Kelic (se citeste Chelici). Fundaşul alb-albaştrilor s-a revanşat însă imediat şi l-a învins şi pe Niţă. Spectacolul ofensiv nu s-a oprit. Intrat în locul lui Budescu, Florinel Coman nu i-a dat nicio şansă lui Calancea: a stabilit rezultatul final, 5-2 pentru FCSB, care este noul lider al Ligii 1. De la revenirea pe prima scenă, CS Universitatea Craiova a rămas fără victorie în faţa roș-albaștrilor.