Simona Halep s-a calificat

0
1270

Simona Halep, principala favorită a turneului, a făcut multe greșeli în acest meci, însă a reușit și puncte remarcabile, câștigând meritat după o oră și 40 de minute în fața unei adversare de 27 de ani, care ocupă locul 115 în ierarhia mondială.

Halep a fost condusă cu 3-0, după care Duque-Marino și-a păstrat avansul, câștigând primul set cu 6-3. În actul secund, Halep a jucat mult mai bine și a condus cu 2-0 și 5-1, însă adversara sa a revenit incredibil, s-a apropiat la 5-4, dar Simona a reușit să închidă meciul pe serviciul adversarei (6-4). În decisiv, Halep s-a desprins în debutul setului, 2-0, dar a fost egalată, 2-2. Românca a trecut din nou în avantaj și nu a mai putut fi oprită, încheind setul cu 6-2.

Simona și-a asigurat un cec de 6.200 de dolari și 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu rusoaica Ekaterina Makarova, victorioasă cu 6-2, 6-4 în fața portoricanei Monica Puig. Halep are 3-1 în meciurile directe cu Makarova (29 ani, 58 WTA).