HALEP MERGE MAI DEPARTE

0
1291

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe germana Tatjana Maria, locul 102 WTA, calificându-se în turul al treilea al French Open, al doilea Grand Slam al anului.

Începutul de meci a fost unul complicat pentru Simona Halep, care a fost incomodată de jocul extrem de variat al adversarei ei. Maria a trimis mingea când liftat, cand tăiat, iar această înalţime variabilă a mingii a încurcat-o pe româncă.

Uşor, uşor, mobilitatea Simonei, capacitatea ei de adaptare şi bagajul ei de lovituri mai bogat au început să-şi spună cuvântul.

După 43 de minute, aceasta a încheiat primul set cu 6-4, iar setul secund a fost mai simplu pentru jucătoarea din Constanţa, care a gestionat mult mai bine propriul serviciu. Cu un break la scorul de 1-1 şi altul la 5-3, Halep a încheiat meciul după 6-3 şi după o ora şi 23 minute de la start.

În faza următoare, Simona va evolua cu rusoaica de 20 de ani Daria Kasatkina, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 26.