CALIFICAREA ROMÂNIEI LA CM 2018 DIN RUSIA STĂ SUB SEMNUL INCERTITUDINII

0
1116

Autor: Newss.ro

Naționala României de fotbal a fost umilită cu 0-3, în fața proprilor suporteri de pe Arena Naţională de echipa Poloniei. Românii au avut o evoluție extrem de slabă, iar polonezii au controlat categoric meciul. Pe durata întregii partide, tricolorii nu au avut nicio ocazie clară de a marca. Polonezii au deschis scorul în minutul 11, prin Grosicki. Scorul s-a menținut 1-0 până în minutul 84. În tot acest interval, ofensiva ,,tricolorilor” nu a avut niciun rezultat pe tabela de marcaj. În minutul 84, Lewandowski a trecut de fundașii români și a tras în diagonală, marcând al doilea gol pentru Polonia. Cel de-al treilea a venit în minutul 90. Lewandowski a fost faultat în careu de Dragoș Grigore.

Tot atacantul polonez executat și a transformat fără emoții. Până la debutul partidei dar și pe durata acesteia incidentele nu au lipsit. Potrivit Jandarmeriei din București, cu ocazia partidei de fotbal de vineri seara, au fost constatate șase infracțiuni și 12 contravenții.  Doisprezece suporteri polonezi şi cinci români au fost conduşi la secţiile de Poliţie după ce au fost protagoniştii mai multor incidente, înainte şi în timpul partidei de fotbal. Totodată, 14 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale – două dintre acestea, printre care şi un cetăţean polonez, au fost transportate la spital.