STEAUA BUCUREȘTI S-A CALIFICAT CU GREU, ÎN OPTIMILE CUPEI ROMÂNIEI

0
1335

Autor: Newss.ro

Roș-albaștrii au învins la limită, scor 2-1, în deplasare, echipa Foresta Suceava. Ovidiu Popescu a deschis scorul în minutul 9 şi a reuşit al doilea gol în tricoul Stelei. Nouă minute mai târziu, Foresta a egalat prin Matei, după o gafă a lui Bogdan Mitrea. Acelaşi Ovidiu Popescu a marcat din nou în minutul 24, însă din ofsaid. Steaua a cerut penalty pentru un henţ în minutul 36, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, iar finalul primei reprize a fost tensionat. Steliştii au protestat la adresa centralului Robert Dumitru pentru greşelile comise.

Croatul Aganović a readus-o pe Steaua în avantaj imediat după pauză. Mitrea a fost aproape de autogol în minutul 73, însă Niţă a intervenit la timp. Steaua a ratat două ocazii uriaşe în ultimele cinci minute regulamentare de joc, prin Aganović şi puştiul Dennis Man, și a fost la un pas să fie egalată în minutul 91. Sezonul trecut, Steaua București a ajuns până în semifinale, unde a fost eliminată de Dinamo.