SIMONA HALEP AJUNSĂ ÎN SFERTURILE DE FINALĂ DE LA WIMBLEDON

0
1222

Autor: Newss.ro

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după ce a trecut în trei seturi de Madison Keys. Primul set a fost unul strâns. Cele două jucătoare au mers cap la cap, până la scorul de 4-4. Atunci, Halep a făcut break. Dar imediat, adversara sa a făcut break pe serviciul româncei. Halep a fost la un pas de a câștiga primul set însă, Keys a jucat mai bine și a fost mai sigură în tie-break, reușind să îl câștige la 5.

Debutul setul doi era net favorabil americancei, dar Halep a revenit și a profitat de mai multe erori nerforțate ale adversarei sale și a câștigat setul. Cel de-al treilea set a fost adjudecat de româncă, scor 6-3. Simona Halep se va duela în sferturile de finală cu Angelique Kerber, locul 4 WTA, care a trecut de Miskai Doi, cu  6-3, 6-1.