BUZĂUL VA AVEA UN SPORTIV LA JOCURILE OLIMPICE DE LA RIO

0
2325

Autor:Leonard Bunilă

După opt ani de pauză, județul Buzău va avea un reprezentant la Jocurile Olimpice de vară. Este vorba de jucătorul de tenis de masă Ovidiu Ionescu. Joi seară, Federația Inernațională de Tenis de Masă a publicat lista tuturor sportivilor calificați. Ovidiu Ionescu se află pe locul 22, ultima poziție în clasamentul internațional care duce la Rio de Janeiro. Ovidiu Ionescu a fost declarat cel mai bun sportiv buzoian al anului 2015. Tenismenul buzoian evoluează de mai mulți ani în prima ligă germană dar este legitimat și la CSM Buzău, atunci când evoluează în competițiile naționale.

Tenisul de masă românesc va fi reprezentat la Rio și de alți români. Lotul olimpic feminin al României va evolua în vară la competiția de tenis de masă. Eliza Samara, Daniela Dodean și Bernadette Socz vor reprezenta România la Rio. Şi un alt sportiv din Buzău ar putea ajunge la Jocurile Olimpice. Este vorba de pugilista Steluța Duță, legitimată la Steaua București. Ea va participa, în perioada 19-27 mai, în Kazakhstan, la Campionatele Mondiale de box feminin, unde va concura la categoria 48 de kilograme. Ultimul sportiv buzoian prezent la Jocurile Olimpice a fost gimnasta Gabriela Drăgoi, la Beijing, în 2008, acolo unde a obținut o medalie de bronz.